HELICHRYSUM ARENARIUM – цмин пісковий
Багаторічна трав’яниста рослина з родини складноцвітих. Росте на піщаних ґрунтах: у соснових лісах, на узліссях та лісових галявинах, по сухих схилах. Стебла поодинокі або групові, до 40см заввишки. Листки і стебла вкриті білим пухом, подовгувато-еліптичні ; нижні – звужені в черешок. Квіти – в невеличких кулеподібних кошечках, на верхівці стебла зібрані в густе щитковидне суцвіття. Кошички оперезані гладенькими блискучими лимонно-жовтими або оранжевими листочками. Квіти вкриті оранжевими та трубчасто-лійкоподібними віночками, покриті жовтими волосками. Цвіте рослина в липні-серпні.
Сировина. З лікувальною метою використовують кошички квіток, коли вони добре розвинулися. Зривають або зрізують їх із стеблом завдовжки до 1-2см. Сушать на вільному повітрі, у затінку. Зберігають сировину в сухому, не жаркому, затемненому приміщенні у паперових мішках.
Дія: жовчогінна, сечогінна, кровоспинна, дезінфікую.
Фармакологічні властивості і застосування в медицині. Препарати цмину виявляють жовчогінну і гіпотензивний вплив. Слід зауважити, що найбільш активно діють на організм спиртовий екстракт та настойка цмину.
Було встановлено , що настій та відвар квіток активізують секрецію жовчі, шлункового і панкреатичного соку. Препарати цмину піднімають тонус жовчного міхура.
Препарати цмину малотоксичні. Цмин має антибактеріальні властивості.
У народній медицині відвар і настій цмину піскового призначають при жовтяниці, різних захворюваннях печінки, сечового міхура та сечовивідних шляхів, хворобах травного каналу, особливо при коліті у дітей. Цмин рекомендують як ефективний засіб для лікування нирковокам’яної хвороби, хвороб нирок та сечового міхура, набряків та для полегшення стану при утрудненому і болісному сечовипусканні. Відвар цмину вживають також при запаленні сідничного нерва та невралгії.

Лікарські рослини Карпатського краю