PRIMULA VERIS L. – первоцвіт весняний ( лікарський)
Багаторічна трав’яниста рослина з родини первоцвітних. Кореневище коротке, м’ясисте з численними коренями, бурого кольору. Листки прикореневі в розетці овальної або яйцевидно-овальної форми, сильно зморшкуваті, по краях хвилясті, поступово звужені у крилатий черешок. Квіткова стрілка заввишки до 30 см, несе однобічне зонтиковидне суцвіття з жовтими пахучими квітками. Цвіте у квітні-червні.
Сировина. Заготовляють рослину з квітками під час її цвітіння. Сушать швидко на відкритому повітрі. У приміщенні, що довго провітрюється. Корені збирають на весні або восени.
Дія: відхаркувальна, потогінна, сечогінна, заспокійлива, СПАЗМОЛІТИЧНА.
Фармакологічні властивості та застосування в медицині. Настій і настойка рослини при вживанні в середину малотоксичні, мають добре виражені відхаркуванні властивості, посилюють секрецію слизової оболонки бронхів. Препарат випускається примулене у формі таблеток сухого екстракту первоцвіту весняного, який призначається, як добре відхаркувальний засіб.
В народній медицині відвари первоцвіту вживають при бронхіті. Запаленні легень, а також при коклюші та інших хворобах дихальних шляхів. При гіповітамінозі, що характеризується слабкістю, в’ялістю, млявістю, відсутністю апетиту, сухістю і блідістю шкіри, вживають порошок листків первоцвіту весняного.

Лікарські рослини Карпатського краю