Справжня якісна бринза – колоритний продукт. Кожна «зелена» оселя Верховинського району почастує Вас бринзою. Для цього у вівчарів купується будз. Потім ще два-три дні тримають його на підставці, даючи цілковито витекти і прокиснути. Будз вкривається нальотом, подібним до плісняви, стає пористим і пружним. Тоді господарі ретель¬но перетирають сир на бринзу, додають сіль. Солена бринза називається лютою. Верховинська бринза ж ніжна.
Бринзу люблять з токаном – каша з кукурудзяної крупи, борошна з додаванням картоплі.

А готують цей продукт так. Варять картоплю, змішують з водою і перетворюють у пюре. Додають кукурудзяну або пшеничну муку, варять, сумлінно мішаючи дерев’яною ложкою 20 хвилин, поки не застигне.
Окремо від токану, на сковорідці роблять мачанку. До неї обов’язково входить бринза, з яйцем, сметаною, молоком і білими грибами.
Картопляний токан виходить суттєво густий, завдяки чому з нього формують галушки. Від галушки відщипують шматочок і, топлять у мачанку.
Окрема страва, в якій поєднується бринза і токан, — бринзяний торт. Його варять із кукурудзяної муки на самій воді і називають перекладеним. Насамперед тарілку з високими краями притрушують бринзою. Поверх неї накладають готовий токан (не дуже густий, бо з самої муки) шаром у два-три сантиметри. Те ж саме повторюють ще раз або двічі. Верхній шар токата теж притрушують бринзою і поливають гарячим жиром зі шкварками. Запікати не потрібно тому, що токан гарячий, бринза сама плавиться. Готовий продукт за формою нагадує торт в кілька шарів.

Смачною є і фріґа. Готують фріґу так: сало ріжуть на невеликі шматочки, кладуть на сковорідку і трохи підсмажують. Присмажують цибульку, додають бринзу, яка через кілька хвилин зрозтає. Фріґа вважається готовою.
Інколи бринзу споживають із млинцями. Її додають у фарш або в домашній паштет, який виготовляють, коли ріжуть порося. Паштет виготовляють з м’яса, печінки, а також сала. Все перемелюють, підсолюють, добре перемішують і дві години стерилізують. Готовий і охолоджений паштет намащують на млинець, додають бринзи і закручують. Можна закручений млинець підігріти на сковороді або підсмажити, щоб з’явилася апетитна шкоринка.
Смачними виходять і яйця з бринзою. Але, все ж таки, краще один раз спробувати, ніж сотню раз почути. Смачного Вам.

Використано матеріал з журналу “Карпати” та розповіді туристів