логотип
Старуня

Діючий вулкан в с.Старуня

В передгір’ї г.Ґорґани в Богородчанському районі Івано-Франківської області є с.Старуня.
Чим же цікаве село? На теренах села розшукано 17 давніх людських поселень VII-V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та кам’яні вироби. За давніми переказами у Старуні опришки Олекси Довбуша сховали скарби, здобуті у Богородчанському замку. Але найбільше видовище цього села – грязьовий вулкан.
Цей вулкан єдиний і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але й в світі. Вперше вулкан проявив себе у 1977 році після землетрусу в горах Вранча в Румунії та досягав висоти 3 м.
Сьогодні вулкан Старуня має 8 кратерів та 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.
Поміж тим, озокерит, гарячі грязі, води високої мінералізації Старунського вулкану володіють цінними лікувальними властивостями.
За однією з гіпотез, вулкан утворився на так званій антиклінальній складці, тобто випуклій структурі, яка має кілька розломів земної кори. І завдяки фізико-хімічним процесам, що проходять на глибині 600-1000 метрів, відбуваються виверження грязей, мінеральної води, розсолів, тут утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори.
А ще в далекому 1907 року під час підземних робіт у копальні озокериту на території с.Старуня, на глибині 12,5 м, знайшли бальзамоване тіло мамонта та великий фрагмент забальзамованого волохатого носорога. У шлунку мамонта навіть знайшли трав’янисті рослини, спожиті перед загибеллю.
У с. Старуня знаходиться соляна криниця, глибина якої сягає приблизно 20 м, а концентрація солі у воді складає 70%. В такому середовищі ніщо не виживе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Login