логотип

карпатська кухня

Карпатська кухня відома своїми домашніми копченостями, грибною юшкою, маленькими гуцульськими голубцями, а також бринзою — овечим сиром, який готують пастухи на літніх високогірних пасовищах. Традиційно для приготування страв тут використовують кукурудзяну крупу, картоплю, гриби. Місцеві страви дуже оригінальні.
Всі страви готують з екологічно чистих продуктів на джерельні воді, а тому й смак їжі тут – особливий.

Карпатська кухня: перші страви

Популярною першою стравою в горах є грибна юшка, для приготування якої відварюють сухі білі гриби, додають тонко нарізану домашню локшину, спеції, зелень.
юшка
Квасненка
Страва, подібна до борщу, але з додаванням слив.
Грибна юшка
Сухі білі гриби відварюють у курячому бульйоні зі спеціями, додають домашню локшину і зелень.
Грибна юшка з мазурками
Необхідні продукти:
1 склянка грибів сушених, 2 цибулі, 1 морква, 1 корінь петрушки, зелень, 1,5 л води.
Приготування грибної юшки з мазурками
Гриби замочити на 2-3 години у холодній воді. Потім цю воду процідити, знову залити гриби і варити 1,5-2 години на маленькому вогні. За 30-40 хвилин до кінця варіння закладаємо підпечені на сковороді овочі. За 5-7 хвилин перчимо до смаку. Подавати в бульйонних горнятах, посипавши дрібно порізаною зеленню. Мазурки подають окремо.
Мазурки
Тісто: 1 склянка кисломолочного сиру, 1 склянка борошна, 1 яйце.
Всі компоненти з’єднати і замісити тісто, як на вареники. Покласти в холодильник на 2 години для охолодження.
Необхідні продукти:
Фарш: гриби з юшки, 2 яйця, 2 цибулі, 1 морква, 300 г фаршу.
Гриби нарізати соломкою і злегка спасерувати на маслі. Яйця відварити і теж нарізати соломкою. Цибулю і моркву почистити, нарізати і спасерувати до золотистого кольору. Фарш протушкувати до готовності, додати спасеровані овочі, нарізані яйця, гриби. Заправити сіллю, перцем та дрібно порізаною зеленню. Сформувати валики і охолодити в морозильній камері (30 хвилин).
Тісто розкачати в паляницю товщиною 0,5 см, нарізати на смужки довжиною 20 см, шириною 3 см. На один край класти підготовлений фарш і закручувати в трубочки. Смажити у фритюрі до золотистого кольору. Подавати гарячими.
Росівниця
Відвар з буженини та січеної квашеної капусти підбивають кукурудзяною крупою.

Карпатська кухня: другі страви

Знаменитою карпатською другою стравою є деруни, які подають зі шкварками, білими грибами чи сметаною.
Для підсилення смакових якостей й створення особливого аромату страв місцеві кухарі широко використовують справжні білі гриби.
деруни М’ясо подається по-різному. Його готують на дровах, смажать, запікають чи тушкують. Особливо смачними є тут м’ясні страви, що готуються в горщиках за стародавніми рецептами в гуцульській печі. Незабутнього смаку додають м’ясу дрова, дим від яких огортає страви особливим ароматом гірського лісу.
Здавна важливе місце в харчуванні місцевих мешканців займає риба. Найсмачніші страви з форелі під сирною скоринкою чи посмаженій на грилі, карася, запеченого у сметані, коропа, тушкованого з цибулею в сметані або фаршированого грибами.
Обов’язково спробуйте традиційну страву пастухів-гуцулів – бануш. Так називається кукурудзяна крупа зварена на домашній сметані. Подається з бринзою, гуслянкою (спеціально приготоване квасне молоко) або білими грибами.
Бануш
Необхідні продукти:
1 склянка кукурудзяної крупи, 0,7 л сметани, 1 склянка бринзи домашньої, зелень.
Приготування бануша
У казанок заливають сметану або вершки і доводять до кипіння. В неї дрібним ситечком сиплють кукурудзяне борошно, при цьому страву постійно помішують дерев’яним інструментом, поки на поверхні не проступить розтоплене масло. Подають зі шкварками, бринзою, грибами.
бринза
Бринза
Особливий сорт сиру з овечого молока, який готують на полонинах; він не має нічого спільного з тим продуктом, який продають у магазинах з написом “бринза” на етикетці.
Проціджене овече молоко заквашують спеціальною закваскою з молока, звурдженого в шлунку ягняти, яке ще не паслося. Чани з молоком ставлять поруч із ватрою та помішують, поки не почнуть з’являтися згустки сиру, які в чані руками зліплюють у більші грудки. Ці грудки сиру потім підвішують у теплому місці чи просто розкладають на сонці. Так виходить „напівфабрикат” бринзи – будз. Після тижневого вигрівання будз перетирають з сіллю і маслом – так отримують бринзу.
Голубці по-карпатськи
голубці
Необхідні продукти:
Головка капусти — 1 кг. Фарш: кілограм картоплі, 2-3 цибулини, 200 г олії, сіль, перець. Або кукурудзяної крупи 2-3 склянки, 2-3 цибулини, 2 ст. ложки борошна, 200 г олії, сіль, перець.
Приготування голубців
Відварену капустину розбирають на листки. Зрізають потовщення. На середину кладуть фарш. Формують голубці. Складають у посуд — на дно каструлі стелять листки або зрізані залишки, щоб голубці не пригоріли. Накривають також капустяним листям. Заливають на третину посуду гарячою підсоленою водою. Як тільки голубці закиплять, перекладають їх у розігріту духовку і запікають упродовж 1,5-2 годин. Перед подачею поливають “засмажкою” — піджареною цибулею на олії.
Начинка картопляна. Картоплю труть на дрібній терці, зціджують сік. Заправляють піджареною дрібною цибулею. Перчать, солять. Закручують такі голубці легко, не притискаючи.
Начинка кукурудзяна. Кукурудзяну крупу грубого помелу запарити окропом, покласти на легкий вогонь, щоб тільки набухла. Дрібно посічену цибулю втушкувати на олії, вимішати з борошном, крупою, посолити і посипати перцем.
Гомбовці
Необхідні продукти:
130 г сиру, 40 г крупи манної, пів яйця, 15 г цукру, сухарі паніровочні, масло вершкове, сметана 40 г.
Приготування гомбовців
Свіжий сир добре протирають, додають манну крупу, цукор та яйця. Все добре перемішують, щоб не було грудок, і залишають на 15-20 хв. хвилин для набубнявіння.
З підготовленої сиркової маси роблять кульки діаметром 4-5 см і варять в підсоленій воді під кришкою, поки вони не піднімуться на поверхню.
Поки гомбовці варяться, окремо підсмажують на жирі сухарі до золотистого кольору і додають до них вершкове масло та цукор.
Зварені гомбовці промивають, щоб стекла вода, перекладають у підігріту тарілку, зверху посипають підсмаженими з маслом сухарями і поливають нехолодною сметаною.
Гриби смажені
Необхідні продукти:
На 500 гр. свіжих грибів 3-4 ст. ложки масла, 2 цибулини, сметана.
Приготування грибів:
Підсмажити на сковороді з маслом дрібно нарізану цибулю, додати очищені, промиті, ошпарені гарячою водою й нарізані великими скибочками гриби, посолити й обсмажити помішуючи на сильному вогні. Наприкінці смаження додати масло та одну-дві ложки сметани. Подати гарячими, посипавши дрібно нарізаною зеленню. Можна додати нарізані скибочками варені яйця.
Квасоля по – карпатськи
Необхідні продукти:
100 г квасолі сухої, 1 ст. ложка борошна пшеничного, цибуля, соняшни­кова олія, один часник, сіль, перець червоний мелений.
Приготування квасолі по-карпатськи:
Квасолю намочують на 5-6 годин. Варять у підсоленій воді до готовності й протирають. Борошно злегка підсмажують на соняшниковому маслі, додають дрібно нарізану цибулю, тушу­ють до рум’яного кольору, посипають червоним меленим солодким перцем і швидко розмішують. Потім вливають трішки води й, помішуючи, доводять до кипіння. Підсмажене борошно з цибулею змішують із потертої квасолі, заправляють розтертий часни­ком і доводять до готовності. Готову квасолю укладають на тарілку гіркою й подають на стіл гарячою.
Кромплі
Необхідні продукти:
Картопля 190 г, яйце 1 шт., ковбаса напівкопчена 30 г, смалець 25 г, сметана 30 г, сіль 3 г, перець чорний 0,05 г, перець червоний 0,05 г.
Приготування кромплів:
Картоплини відварюють у шкірці в підсоленій воді до готовності, охолоджують, потім обчищають, ріжуть кружальцями.
На змащений сиром лист з високими бортами кладуть шарами нарізані кружальцями картоплю, потім яйця, ковбасу, солять і посипають чорним і червоним меленим перцем. У такій послідовності і наступні шари. Верхнім шаром повинна бути картопля, яку заливають розтопленим смальцем та сметаною, кладуть у розігріту духовку і запікають до готовності, щоб картопля зверху стала рум’яною.
Кулеша
Кукурудзяна каша, зварена на воді, яку подають з бринзою або топленими шкварками. Може бути зварена з тертою картоплею.
Мачанка
М’ясо птиці дрібненько ріжуть, ставлять варити, додають порізану моркву, петрушку, підсмажену цибулю. Все з’єднують з підсмаженим борошном, розведеним бульйоном або водою, додають сіль, перець, прикрашають зеленню петрушки. Страву можна готувати також з грибів. Їдять мачанку без приборів, вмочуючи в неї хліб.
Пироги
Вареники з начинкою, для приготування якої використовують чорниці, сир, капусту, вишні тощо.
Плов з грибами
Необхідні продукти:
160 г сушених грибів, 200 г рису, 200 г цибулі ріпчастої, 120 г олії, 100 г моркви, 60 г томату-пюре, сіль – за смаком.
Приготування плову з грибами:
Промиті гриби замочують на 3 год., потім варять у тій самій воді до готовності. Дрібно нарізають цибулю, моркву, все обсмажують на олії. Відварені гриби нарізають грубою соломкою, обсмажують на олії. Додають піджарену цибулю та моркву, томат-пюре, невелику кількість процідженого грибного бульйону, кладуть перебраний промитий рис, солять і тушкують під кришкою до готовності. Подають на стіл гарячим.
кухня
Шухи
Необхідні продукти:
Буряк — 500 г, цибуля — 100 г, мариновані опеньки — 250 г, 2 ст. ложки борошна, 50 г олії.
Приготування шухів:
Це салат із столового буряка. Бурякові салати роблять різні — з чорносливом, з квасолею, з горіхами, з часником і без нього. Але правдиві (справжні) “шухи” мають бути з маринованими опеньками. Тільки так, і не інакше.
Буряк відварюють, чистять, нарізають тонкою соломкою. Окремо пасерують дрібно нарізану цибулю, додають борошно і підсмажують. Буряк змішують з маринованими опеньками. Заправляють пасеровкою, сіллю, чорним меленим перцем. До смаку можна додати кілька ложок грибного маринаду.
Широко представлені у місцевій кухні й солодкі страви, для готування яких використовуються фрукти, мед, мак, горіхи, лісові ягоди.
Особливістю місцевої кухні є використання при приготуванні десертів пісочного тіста.

Карпатська кухня: напої

З напоїв характерним є узвар – відвар з фруктів. Різноманітні види трав’яних чаїв вам запропонують господарі садиб, в яких ви зупинитися відпочивати.
напої
Киселиця
Вівсяний кисіль. Вівсяну муку грубого помолу розчиняють, через півдоби проціджують та варять на малому вогні.
Книші
Булочки, начинені вареною картоплею або бринзою.
Ощипок
Прісний корж із вівсяного борошна. У прісний хліб додають також варену картоплю.
Узвар
250 г сушених фруктів, літр води, столова ложка меду, 2 ст. ложки цукру.
Сушені яблука, сливи, грушки промити. Замочити у холодній воді на 2-3 години, щоби набухли. Варити до готовності. У гарячий узвар додати цукру і меду. Настояти кілька годин. Подавати холодним.
кухня Місцеві кухарі з душею ставляться до процесу приготування їжі, кожна страва виходить по-особливому. І в будь-якому випадку ціна поступається смаку та якості страв. Їжа тут відносно недорога.
Якщо Вам поталанило потрапити на Прикарпаття під час Різдвяних свят (6-19 січня) гостинні господарі обов’язково запросять Вас до святої вечері, яка споживається двічі – 6 та 18 січня після заходу сонця. Кожна страва, подана на святу вечерю (а їх повинно бути 12) є особливою. Сакральним центром свят-вечірнього столу є кутя. Це страва з пшениці, горіхів та меду, яку прийнято коштувати з єдиної спільної миски. Практично обов’язковим атрибутом святкового столу також є узвар.
Ласкаво просимо в Карпати! Смачного Вам!

Використано матеріали ресурсів www.karpaty.net.ua, www.kolyba.org.ua, рецепти Ольги Франко

Цікаве посилання нашого сайту
Цікаві лінки
Про нас
Цікаве посилання нашого сайту
Оздоровчий відпочинок
Цікаві посилання
Порадник туриста

Login